Natuurcompensatie Doeburgerbroek kost gemeente 25-30 miljoen euro
DOESBERGER ENG – Wethouder Jan Pieter van der Schans gaf dinsdagmiddag uitleg over natuurcompensatie voor de toekomstige woonwijk Doesburgerbroek (zo’n 2.700 woningen). Hiertoe heeft de gemeente Ede een aantal percelen verworven van zo’n 8 ha, onder meer aan de Barteweg en Peteweg. In totaal moet de gemeente Ede 130 ha compenseren. De overige 122 ha zullen in de toekomst moeten worden gevonden in het gebied dat begrensd wordt door de Krommesteeg/Nieuwesteeg/A30/Goorsteeg/Hessenweg.
25-30 miljoen
Inspanningen die de gemeente Ede nopen tot forse investeringen in het aanwerven van de benodigde percelen. De wethouder gaf aan dat er tussen de 25 en 30 miljoen euro nodig is om de natuurcompensatie te bekostigen. Wat de 2.700 woningen van de Doesburgerbroek betreft: de eerste 500 tot 700 worden gebouwd achter de Petrakerk.
Wanneer precies deze woningen kunnen worden gebouwd is afhankelijk van de voorwaarden die de provincie stelt aan de compensatiemaatregelen.
De 8 ha. in de Doesburger Eng is een eerste begin.
In de komende jaren ondergaat het gebied tussen Ede en Lunteren een aantal (forse) ingrepen. Het agrarisch gebruik op veel percelen in dit gebied zal worden aangepast of verdwijnen. De wethouder erkent ook dat boeren keihard nodig zijn voor de instandhouding en het beheer van het land en de natuur.
Strokenteelt
Op het aangeworven perceel achter de Doesburgermolen gaf wethouder Jan Pieter van der Schans dinsdagmiddag (24 februari) uitleg. Daar is een eerste begin gemaakt met de aanplant van een haag. Deze wordt niet hoger dan een meter, i.v.m. de Doesburgermolen. Het maaisveld wordt heringericht met strokenteelt (stroken van 6 m breed), met onder andere voederbieten, luzerne en keverbanken. Met deze laatste wordt binnenkort een start gemaakt.
Op een perceel op de hoek van de Nieuwesteeg en Krommesteeg komen houtsingels, worden flauwe oevers aangelegd en wordt kruidenrijk grasland ontwikkeld.
De 130 ha natuurcompensatie voor de Doesburgerbroek is fors en de wethouder erkent dat de gemeente nog een lange weg te gaan heeft. Een weg die gepaard zal gaan met de nodige (financiële) hobbels. “We vergoeden de investeringen die nodig zijn.”
Verhuisservice voor das
Grondeigenaren, boeren en bewoners hebben elk zo hun eigen belangen. Vanuit de agrarische sector klinkt de oproep om ervoor te zorgen dat agrarisch gebruik behouden blijft. De gemeente Ede is echter wettelijk verplicht tot natuurcompensatie om een nieuw leefgebied te creëren voor soorten zoals de steenuil, das en buizerd. “Zie het als een verhuisservice voor de das”, aldus de wethouder.

Keukentafelgesprekken
De percelen aan de Barteweg en Peteweg en die achter de Doesburgermolen zijn voorbeeldpercelen om te laten zien wat er nodig is aan natuurcompensatie. Er wordt gestreeft naar zoveel mogelijk robuuste structuren. Versnippering wil men bij de gemeente zoveel mogelijk tegen gaan. De gemeente Ede zal nog vele keukentafelgesprekken moeten voeren om het gehele project tot een goed einde te brengen. “We gaan er daarom zoveel mogelijk samen met grondeigenaren en boeren invulling aan geven”, laat een optimistische wethouder weten.
Lees hier de online krant van deze week.


