Onverhuld: Bijvangst
Mooi artikel vorige week in Ede Stad over buurttuinen. Vanzelf is de vroegere volkstuin, ooit bedoeld om de flatbewoner of mensen in kleine huizen verpozing te geven of hun groente te verbouwen, buurttuin geworden, waarbij de ontmoeting centraal staat. Het begint soms met de oogst van aardbeien, zo lees ik.
Begin juli was ik op een avond met aan- en omwonenden van het Kuiperplein. De uitnodiging was gericht op de uitslag van een enquete over de mogelijkheid van het uitbreiden van het aantal evenementen op het plein. Maar als vanzelf ging het die avond over meer: zwerfafval, lawaai, de mogelijkheid van parkeren bij de bakker en de slager, bloembakken (ook positief trouwens) en aan het eind van de avond toen ik een paar conclusies aan het trekken was, werd ik uit de zaal aangevuld met ‘u vergeet de buurtbarbeque die we graag willen.’ Een heerlijke avond, je gaat om problemen te bespreken en dat gebeurde ook en de bijvangst is groot, alsof je het net aan de andere kant had uitgegooid. In Lunteren heeft men dat trouwens elk jaar, daar is het geen bijvangst meer, de schranstafel op de Oud Lunterse Dag is de gebruikelijke vangst daar.
Aan bovenstaande moest ik denken toen ik deze weken in Frankrijk was. Hier heeft in bijna elk dorp de ‘Marché des producteurs’ of het ‘Fête de mer’ dezelfde functie als de buurttuin of de buurtbarbecue. Iets van alle gezindten en leeftijden, je leert elkaar kennen. Waar we ook wonen of zijn, hoe groot ook de omgeving, we zoeken de kleinschaligheid. En als toerist heb je ook hier bijvangst, de grootste oesters voor 1 euro per stuk. We blijven ook op vakantie Nederlanders.
Lees hier de online krant van deze week.

Louis Fraanje
