banner 1
banner 2
Lunteren heeft er weer schik in

Onderhuids was het merkbaar: de Lunteranen maakten zich toch een beetje zorgen. De Oud Lunterse Dag liep vorig jaar uit op fikse rellen. ‘Dat nooit weer’, dacht de lokale bevolking. Ze spraken erover, zaterdagmiddag. Op de braderie, bij de gerenonveerde muziekkoepel en langs de weg tijdens de reutemeteut-optocht.



Oud Lunterse Dag vrij rustig verlopen
De gemeente nam maatregelen. Een alcoholverbod in de vooravond en het vooruitzicht van een fikse boete voor amokmakers. De organiserende stichting liet witte polsbandjes maken met de tekst ‘gien trammelant’.

De maatregelen treffen doel. De Oud Lunterse Dag, de 30e in successie, wordt één groot feest. Het dorp heeft er weer duidelijk schik in. Jong en oud trekt de boerenkiel aan, indrukwekkende nostalgie. De optocht is lang en bood alles was het verleden aanreikt. Tractoren, paarden, een boerenkapel, boerenkarren, een nors kijkende veldwachter. Tienduzienden omzomen de drie kilometer lange route. De plaatselijke bevolking èn de toegestroomde massa toerististen genieten. Geen enkele wanklank. Onder een strakblauwe hemel.

De optocht doet denken aan een carnavalsstoet. Daarbij vinden de Lunteranen het prachtig om zich af te zetten tegen grote broer Ede. Met een kwinkslag, dat wel. Op de karren hangen spandoeken. Met teksten als ‘Trammelant in Lunteren valt wel mee. Deze komme uut Ee’ en ‘Ede gien gezeur, wij steken toch wel deur.’ Tot 1818 was Lunteren nog een zelfstandige gemeente. Maar ook dit jaar is de aanduiding ‘gemeente Ede’ onder de plaatsnaamborden afgeplakt.

Of burgemeester Cees van der Knaap er weet van heeft? Hij fungeerde in de optocht met een blinkende ambtsketen. Hij zwaait vrolijk met een roodbonte zakdoek naar de duizenden.

Naar schatting dertigduizend bezoekers zijn er deze dag. Misschien te veel, vindt Peter van den Berg, voorzitter van de organisatie. Vooraf gaf hij te kennen dat hij hoopte op minder bezoekers. De wens gaat niet in vervulling. Gelukkig maar, want de Oud Lunterse Dag zoals die afgelopen zaterdag werd gevierd verdient een fikse aanloop. Als de avond over Lunteren valt, loopt een oudere man naar huis. „Mooi was ‘t” zegt hij. Beretrots.

bron: de Gelderlander zaterdag 30 augustus 2008