Nieuwe Julianaschool ,,veilig'' achter luxe appartementen
donderdag 31 januari 2008
LUNTEREN - De complete nieuwbouw van de Julianaschool krijgt een hoefijzervorm met een schoolplein in de richting van de Postweg. Hiervóór zullen langs de straat luxe appartementen verrijzen in de stijl van het Meesterhuis aan de Julianastraat. De Beatrixschool wordt ook volledig nieuw gebouwd en zal nu in de lengte worden geplaatst, parallel langs buurman De Triangel.
door Freek Wolff
Dit bleek tijdens een presentatie die bestuursleden van Scholen met de Bijbel woensdagavond bij een dorpsraadvergadering gaven.
Zoals bekend wordt de Wilhelminaschool aan de Van Hogendorpsstraat, vanwege de slechte staat, volledig gesloopt en zullen op deze inbreidingsplek woningen verrijzen. Leerlingen van deze bassischool verhuizen naar een van de twee andere scholen.
De Julianaschool wordt dus compleet gesloopt, terwijl de nieuwbouw een stuk verder van de weg komt te liggen, nu met drie ontsluitingspaden/wegen aan de Postweg, de Reeënlaan en de Hertenlaan. ,,Zo kunnen de jongste kinderen aan de Reeënlaan veilig worden gebracht en gehaald'', aldus Edo Geesink, de architect die een toelichting gaf.
Aan de Postweg komt een klein ventweggetje pal voor de appartementen. Onder de appartementen komen 32 parkeerplaatsen en langs de ontsluitingswegen en op het terrein zelf nog eens 40 stuks.
Sporthal
De nieuwe Beatrixschool wordt dus negentig graden gedraaid ten opzichte van de huidige ligging, waardoor het gebouw in de diepte komt te liggen, gezien vanaf de Kerkhoflaan. Het weggetje naar de sporthal vanaf de Achterstraat wordt doorgetrokken naar de Kerkhoflaan. Illustraties van het gebouw ogen modern, waarbij ook veel glas te zien is.
Op de plek van de Wilhelminaschool zullen 21 vrije sectorwoningen worden gebouwd. Een klein erfachtig straatje, met een flauwe bocht doorkruist de nieuwbouw en wordt aangelegd tussen de Van Hogendorpstraat en de Schaepmanstraat. Op de punt van de Troelstrastraat komt een klein plantsoen.
De financiering van de nieuwbouw wordt mede mogelijk gemaakt door verkoop van de grond van de Wilhelminaschool en appartementenbouw langs de Postweg. Dit viel bij sommige dorpsraadleden en Lunteranen uit het publiek niet in goede aarde, omdat de indruk sterk is dat het hier niet gaat om sociale, goedkope appartementen.
,,Ik baal van die gesloten appartementencomplexen (Postweg, red.). Bovendien krijg je op de plek van de Wilhelminaschool een luxe parkje tussen betaalbare huizen. Zo vermoorden we ons dorp'', meende Jaap van Galen, doelend op 'import' die duurdere woningen wel kan betalen, terwijl het aanbod voor Lunterse senioren met een krappe beurs en jongeren zo goed als nihiel is. Ook voormalige raadslid voor de PvdA sprong voor de zoveelste keer voor dit onderwerp op de bres. ,,Zo kunnen oude Lunteranen niet in het centrum wonen, terwijl ze dat zo graag willen'', aldus Van Galen.
Vuurtje
Architect en dorpsraadlid Maarten Hindriks vroeg zich nog af waarom gekozen was voor een gebouw voor de Julianaschool dat ver van de weg af ligt met een binnenterrein. ,,Een schoolplein aan de weg geeft levendigheid aan het dorp. Een vuurtje als het ware.Je steekt elkaar aan. Het huidige plan draagt bij aan 'de dood' van het dorp. Dit was een principiële keuze'', aldus Hindriks die wees op het belang van duurzame bijdrages aan de revitalisatie van het dorp.
Bestuursleden Teus van de Lagemaat en Johan van Egdom benadrukten dat de keuze gedaan was in overleg met de gemeente en met het oog op de veiligheid voor de kinderen. Ze ontzenuwden de suggestie dat het schoolbestuur er financieel stevig aan verdiend zou hebben, na verkoop van de grond. Nog steeds zal het bestuur enkele tonnen euro's extra op tafel moeten leggen. ,,De plannen zijn wel rond, ja...'' antwoordden de heren op de vraag naar de status van de plannen. Daarna bleef het even muisstil...
Illustraties:
* Tekeningen en plattegrond van de toekomstige Julianaschool.

* Tekeningen en plattegrond van de toekomstige Beatrixschool.
.


* Tekeningen en plattegrond van de woningbouw op de locatie Wilhelminaschool

foto's: Freek Wolff
Bron: Ede stad |